Taksa notarialna
Maksymalną wysokość wynagrodzenia notariusza reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Wysokość taksy w konkretnej sprawie jest ustalana indywidualnie.
Porady prawne udzielane przez notariusza w związku z dokonywaną czynnością są bezpłatne. Zachęcamy do skontaktowania się z naszą kancelarią w celu uzyskania kompleksowej informacji o wysokości taksy notarialnej, opłaty sądowej, podatków i innych opłat.
Dokument do pobrania: Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej
Opłata sądowa
Notariusz przy dokonywaniu czynności, z którą wiąże się wpis w księdze wieczystej, pobiera opłatę sądową w wysokości określonej ustawą z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Pobraną opłatę sądową notariusz odprowadza na rachunki bankowe odpowiednich sądów. Z uwagi na to, że wysokość opłaty sądowej zależy od wielu czynników, sugerujemy kontakt z kancelarią w celu uzyskania szczegółowych informacji.
Dokument do pobrania: Wyciąg z ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych
Podatek od czynności cywilnoprawnych
Notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego, co oznacza, że pobierają ten podatek przy sporządzeniu aktu notarialnego. Pobrany podatek notariusz przekazuje na rachunek bankowy urzędu skarbowego.
Stawki oraz zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych określa ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Stawka tego podatku wynosi od 0,1% do 2,0% - w zależności od rodzaju dokonywanej czynności.
Dokument do pobrania: Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych
Podatek od spadków i darowizn
Notariusze są płatnikami podatku spadków i darowizn od dokonanej w formie aktu notarialnego darowizny, umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności, nieodpłatnego ustanowienia służebności oraz nieodpłatnego ustanowienia użytkowania. Pobrany podatek notariusz przekazuje na rachunek bankowy urzędu skarbowego.
Stawki oraz zwolnienia od podatku od spadków i darowizn określa ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Obecnie nabycie nieruchomości, służebności lub prawa użytkowania przez małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodziców, dziadków), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę jest zwolnione od tego podatku.
Dokument do pobrania: Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn