Informacje ogólne o dokumentach
Katalog czynności notarialnych jest bardzo szeroki, w związku z czym nie ma możliwości ustalenia z góry listy wszystkich niezbędnych dokumentów do dokonania każdej czynności notarialnej. Aby dowiedzieć się więcej na temat podstawowych dokumentów i informacji wymaganych przy najbardziej popularnych czynnościach kliknij odpowiedni odnośnik w menu, które znajduje się obok.
Ostateczną decyzję w kwestii tego jakie dokumenty są niezbędne do dokonania czynności notarialnej podejmuje zawsze notariusz. Zachęcamy do kontaktu z kancelarią w celu uzyskania bezpłatnej informacji o wymaganych dokumentach oraz o wysokości podatków i innych opłat.
Dokumenty geodezyjne
Wypis z rejestru gruntów jest dokumentem wydawanym przez wydział geodezji, który jest zawsze wymagany, jeżeli następuje przeniesienie własności (np. darowizna, sprzedaż) nieruchomości gruntowej (tzw. działki). W przypadku, gdy przeniesienie własności dotyczy tylko niektórych działek ujawnionych w księdze wieczystej (np. sprzedaż części nieruchomości), należy przedstawić wypis z rejestru gruntów wraz z wyrysem z mapy ewidencyjnej.
W przypadku podziału nieruchomości wymagany jest projekt podziału z adnotacją, że został przyjęty do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, ostateczna decyzja zatwierdzająca ten podział oraz wypis z rejestru gruntów bez wyrysu z mapy uwzględniający stan po podziale.
Dokumenty geodezyjne dla nieruchomości położonych na terenie Krakowa wydaje Wydział Geodezji Urzędu Miasta Krakowa, który znajduje się przy ulicy Grunwaldzkiej 8, natomiast dokumenty dla nieruchomości położonych na terenie powiatu krakowskiego wydaje Wydział Geodezji Starostwa Powiatowego w Krakowie, ulica Przy Moście 1.
Zaświadczenie z urzędu skarbowego
Jeżeli nabycie nastąpiło w drodze darowizny dokonanej w roku 2007 lub później, dziedziczenia albo zasiedzenia - do umowy przeniesienia własności nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (np. darowizna, sprzedaż) albo ich obciążenia (np. ustanowienie hipoteki, służebności) wymagane jest zaświadczenie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego potwierdzające, że nabycie było zwolnione od podatku, że należny podatek został zapłacony albo zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia. Najczęściej zaświadczenie to można uzyskać w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce położenia nieruchomości.